Sam's vs. Wal-Mart

Houston, TX(Zone 9b)

I'm sure that most of you already know this, but just in case there are others out there like me, I thought I would post this...

I noticed online that Sam's Club has a Click n Pull Feature. Basically you select the items you want (this includes groceries), put them in your cart, place your order and go to the store to pick them up. There is no additional charge for the service. I didn't have a Sam's card, but this feature appealed to me ALOT because I feel like it will same me time in the store. So I wrote down a lot of the prices shown on line and when I went to do my grocery shopping last week at Wal-Mart, I did a comparison (before I got a card, I wanted to make sure that I would save enough money to pay for my membership). I broke everything down to the same unit (rolls, ounces, bags, sheets, etc). For every item except bananas (which costs the same), there was a savings. For some things, the savings was small, like a penny a dryer sheet, but when you multiply that by 200 sheets, that is $2.00. On some things the savings was huge, like gallon size zip loc bags. That equated to about $8.00. Two more surprising items were canned diced tomatoes where I save 33 cents a can and a loaf of bread where basically, you get the second one free. At Sam's, it comes in the 2 loaf package (and we can't use two loaves that fast), so I am going to see if I can find some one who will go in with me. It isn't a huge savings, only about $1.50, but still that is money that I get to keep. I only did it on items that I already use and the same brand. Also, so far, only on items that were listed on the online service, but I am guessing that if that cross section of items were all cheaper, then other items that I commonly buy are probably cheaper too.

For my first vist to Sam's, I saved $24 (over half of the $40 for the membership). I went through on the items on my sheet and averaged how often I thought I would buy them in a year and on just those items, I would save over $350.

I have a spreadsheet all set up in Excel and if any one would like to see it, send me a dmail and I will send it to you.

Hope this helps some one else.

central, NJ(Zone 6b)

You do know that Walmart own's Sam's Club???

Houston, TX(Zone 9b)

Yes. I know which is one reason that I was surprised at the cost differences between the two. I always figured that it would be fairly close on most items with it only paying to have a Sam's membership if you were really buying in bulk.

WalMart has always been cheaper on most items than the other grocery stores in our area.

Dublin, CA(Zone 9a)

It's definitely supposed to be cheaper--that's the whole concept behind those club stores is that you save money by buying larger sizes of things. I'd be surprised (and probably upset if I were a Sam's member) if the Walmart prices were the same.

Ripley, MS

Some things are cheaper at Wal-Mart. I know last year when we went to Sams and my friend bought the 2 pack of Jiff peanut butter. then we went to wal-Mart to finish up our shopping and they had the Jiff cheaper than Sams.
Another thing you can't do at Sams is the comp shopping. I love to go comp shopping and get everyones ads at one place.
There is one thing I love from Sams that Wal-Mart does not have as of yet-those big things of already cooked biscuits-they are 24 to a pack and they are delicious. I buy a pack and then put them in quart freezer bags-4 to a bag.
Sams also has the thick rib eye steaks and Wal-Mart has those thin rib eyes. I don't get to buy those enough to worry too much about that though--LOL
Sandra

Rankin, IL(Zone 5a)

Did you know that Walmart does not comp with walmart?
We have a couple (5) of Walmarts in a 75 mile radius
A have found quite a few items that were price different..
I purchased a movie the day it came out (Alvin & Chipmunks) I told dh it was $19.97, when he came home he had paid $24.97.. WHAT.. so later that week I went into town and tried to get a refund because all the other local Walmart stores had it for $19.97.. when they told me their policy, I let them know that Best Buy had it for $19.95 and the only reason I had even bought it at Walmart was because I was already there.. she said.. well since it was only $19.95 at BB she could comp that.. I was so infuriated by that point.. I got a refund.. and drove to BB and bought it there..

While you are pinching pennies at Walmart.. I am not walmart bashing.. I shop there a lot.. I have to.. BUT.. watch out for the larger sizes... It use to be cheaper to buy bigger.. one day I stopped to check.. nope.. flour, sugar and something else.. I think it was catsup.. all three were way more in the bigger size.

Ripley, MS

I was also told that every store manager has the right to set the limits on comp ads. I had a paper from a grocery in a different town and at one Wal-Mart they said they only used the ads from the town they were in. It was a very small town and only had one grocery store. Most of them do a 50 mile radius, but that one didn't and I complanied to the main office about it, I was told the store manager has the right to do that.
In this part of the country it is Kroger or Wal-Mart and everything else is small local owned places.
I am trying so hard to cut back on spending, but with everything going up, everytime you go to the store it is next to impossible. You don't bring as much food home, but you sure pay as much !!!
Sandra

Raeford, NC

Walmart is not always cheaper ypu really have to watch their prices. I have found things in the automotive section at least 3 times higher than advance auto.They figure everyone assumes they are cheaper and will just buy it.The rolling back prices is it is up higher and after they make their profit they roll back the price and make you think you are getting a deal.

Naperville, IL

shuggins ...don't hesitate to buy the two loaf package ...just freeze the other one ...pop out a couple of slices as you need them and thaw in a coupe mins. in the micro, or put in toaster each day. I freeze all my bread because I buy it from the Pepperidge farm outlet store and I usually get several loaves at a time. I also slice my bread I make in the bread machine and zipoloc it in one or two slice packages for daily use. That way, I don't have to thaw out the whole loaf at one time. I am a widow and live alone, but I still buy things in bulk if they are a good bargain ...I have a good sized pantry and an extra fridge/freezer in the garage!! Sandy

Post a Reply to this Thread

Please or register to post.

Upload Images to your reply

    You may upload up to 5 images
    BACK TO TOP